O rasie

Owczarki staroniemieckie (Altdeutscher Schaferhund, Old German Shepherd), to linia owczarków długowłosych, pochodzących głównie od owczarków użytkowych z byłego DDR  oraz częściowo z linii zachodnioniemieckich czy czeskich . Mają budowę pierwotnych owczarków niemieckich oraz bardziej zróżnicowane umaszczenia.

Czy owczarki staroniemieckie to oddzielna rasa czy oddzielna linia?

Altdeutscher Schaferhund nazywano owczarki długowłose, które nie mogły być hodowane w ramach organizacji FCI. Do 2011r. jedyną akceptowaną odmianą owczarka była linia krótkowłosa i owczarki z długim włosem, które urodziły się z krótkowłosych rodziców, dostawały metrykę ale nie mogły być hodowane w ramach FCI. Dlatego też w Niemczech były hodowane w innych klubach - podobnie zresztą jak w Polsce - czyli PKPR, ZOND, PFK. W późniejszym okresie powstały inne związki, o mniejszym znaczeniu. 

W 2011r. owczarki długowłose zostały uznane przez FCI jako hodowlane. W Niemczech natomiast wielu hodowców linii DDR oraz innych linii owczarków długowłosych w starym typie nie chciało się przyłączyć do FCI, ponieważ linia eksterierowa jest tam preferowana i lepiej oceniana na wystawach. Dlatego tez nazwą Altdeutsche Schäferhunde określa się obecnie owczarki długowłose, w starym typie, nie hodowane w ramach FCI - dla odróżnienia od linii eksterierowej.

Jak więc jasno wynika z historii - owczarki staroniemieckie to oddzielna linia owczarków długowłosych w starym typie. 

Dlatego też owczarek staroniemiecki ma ten sam wzorzec pierwotny, co owczarki niemieckie - cechuje się podobnym wzrostem, wagą oraz są zgodne z pierwotnym zróżnicowanym umaszczeniem - występują w kolorach czarnym, bicolor i wilczastym. 

Jeśli sprawiają wrażenie bardziej masywnych to głównie z powodu ilości podszerstka - szczególnie zimą.

Owczarek staroniemiecki to wszechstronny pies - wspaniały jako obrońca rodziny, towarzysz dla dzieci ale również pies pracujący - odnajdujący sie w wielu sportach psich - posłuszeństwo, obrona, ślad, agility, ratownictwo... 

Owczarki staroniemieckie - linie i ich pochodzenie:

 1. Linia DDR - na terenie Wschodnich Niemiec to psy służbowe - preferowano u nich twardość, siłę charakteru i odporność na stres, a także monitorowano zdrowie każdego szczeniaka z miotu. Po upadku hodowli państwowych psy zostały tylko w prywatnych rękach. Przez lata nie były uznawane i nie mogły być hodowane w ramach SV, stąd dużo psów zostało sprzedanych za granicę- głównie do USA. Linie długowłose DDR są bardzo unikalne, ponieważ STASI wybijała te psy z powodu długiego włosa, który uważano za niepożądany.

2. Linia zachodnioniemiecka - pochodzi od linii pracujacej lub część hodowców hoduje psy z długim włosem od wielu pokoleń - wybierając je pod kątem spokojniejszego usposobienia. W RFN również wprowadzony został wzorzec owczarka przez FCI, który zabranial hodowli długowłosych -  tylko nieliczni hodowcy tę rasę wciąż hodowali.

We współczesnych hodowlach w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwajcarii oraz w Belgii czy Francji cenione są linie DDR ze względu na większą unikalność i często są łączone z linią zachodnioniemiecką - uzyskując idealny balans oraz większą pulę genetyczną

Linie staroniemieckie mają zrównoważony temperament, osobowość przywódcza, samodzielność i pracowitość, a także wyższy próg pobudzenia niż u współczesnego owczarka niemieckiego, czyni to z psów niezawodnego obrońcę, wszechstronnego psa służbowego oraz wspaniałego psa rodzinnego, który zachował wiele  ze swoich legendarnych cech.

Rodzaje umaszczenia OS:

- Grau - Braun -  brązowy wilczasty
- Dunkelgrau - ciemny wilczasty
- Schwarz - Grau - czarno wilczasty
- Silber - srebrny (umaszczenie wilczaste szare)
- Schwarz - czarny
- Bi-color - czarny z brązowymi kończynami czyli czarny podpalany

Umaszczenie klasyczne owczarka niemieckiego w linii staroniemieckiej nie jest pożądane. 

Umaszczenie białe, kremowe, brak czarnej maski, jasne oko - jest niewłaściwe dla owczarków staroniemieckich, niezgodne ze wzorcem

 
Owczarek staroniemiecki - opis podstawowy