O rasie / Linia DDR

Nasz ukochany typ owczarka staroniemieckiego to długowłose, rzadkie, owczarki niemieckie z linii DDR, pochodzące z terenu byłych Niemiec Wschodnich, czyli Deutsche Demokratische Republik lub "DDR", zwane równiez owczarkiem alzackim

Po II wojnie światowej Mur Berliński oddzielił Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie, więc wymiana handlowa została przerwana. Doprowadziło to do zachowania linii owczarków DDR / NRD i hodowli tej linii w dużej izolacji. W tym czasie na terenie Niemiec Zachodni rozwijała się oddzielna linia owczarków. Owczarki z linii DDR były pierwotnie hodowane do celów wojskowych, kiedy rząd przejął kontrolę nad tą linią roboczą - chroniąc ją i izolując od wpływów zewnętrznych.

Wschodnioniemiecka partia komunistyczna przejęła kontrolę nad hodowlą i rejestracją rodowodu owczarka niemieckiego i uczyniła z Owczarka Niemieckiego część swojego wojska. Zostały one  specjalnie wyhodowane, by mieć silne, duże głowy i mieć niesamowitą atletyczność i siłę. Jeśli któryś z owczarków niemieckich wykazywał oznaki słabego temperamentu, dysplazji stawu biodrowego lub jakiejkolwiek innej choroby, nie był używany do hodowli.

Psy z DDR zostały przeszkolone, by przewyższać psy owczarków zachodnioniemieckich poprzez skalowanie prostych sześciostopowych ścian, przetrwać długie patrole w trudnych warunkach pogodowych i wiele więcej. DDR pracowali jako policja graniczna i strzegli granicy wschodnioniemieckiej o długości 850 mil, oprócz muru berlińskiego. Ich głównym obowiązkiem było śledzenie dezerterów i atak.

W 1989 r. otworzyły się niemieckie granice, a użycie psów DDR nie było już konieczne. Zaledwie kilka miesięcy po otwarciu granicy około 50 000 strażników zostało zwolnionych ze służby, a psy z NRD albo zostały porzucone, odsunięte ze służby lub sprzedane innym, które wykorzystały je do podobnych celów.

Linie robocze DDR / East German miały niezwykle wysokie i surowe standardy rasy - naprawdę mocne kości, duże głowy i szerokie ramiona. Nie wszystkie psy z tej linii - nawet te, które urodziły się z obydwoma rodzicami linii DDE / wschodnioniemieckiej - mogły być rozmnażane. Psy te mogły się rozmnażać tylko wtedy, gdyby były całkowicie wolne od dysplazji stawu biodrowego. Każdy szczeniak każdego miotu był również kontrolowany, testowany i badany pod kątem prawidłowej struktury kości, jakości sierści, koloru i  temperamentu itp.

Ponieważ hodowla była tak dobrze odizolowana od wpływów zewnętrznych i rządów regulowanych w Niemczech Wschodnich, standardy i dyscyplina programów hodowlanych dla tej linii były niezwykle wysokie - w szczególności standardy zdrowia, temperamentu i rodowodu pracy. Genetycznie wczesne pokolenia wschodnioniemieckich linii roboczych GSD były prawie bez zarzutu.

Ta linia przechodziła również testy fizyczne i testy pracy, były hodowane, aby przetrwać straszne warunki pogodowe i długie dni robocze. Ich głównym celem było patrolowanie granic terytorium, ale działały również jako psy tropiące, atakujące i i obronne. Musiały w związku z tym mieć dużą wytrzymałość i atletyczność. W przeciwieństwie do linii show, mają bardziej zrównoważony popęd łupu i obronny.

Owczarki DDR mają zwykle ciemną pigmentację, dużą, charakterystyczną głowę, mocniejszą strukturę kości i szczupłe ciało oraz prostsze plecy i mniejsze kątowanie kończyn tylnych

Owczarki staroniemieckie - linia DDR:
Istnieje wielu hodowców na całym świecie, którzy zajmują się zachowaniem tej linii. Obecnie ale i w przeszłości długowłose owczarki były i są  rzadkością. Są dobrze znane ze swojego oddania swoim właścicielom i rodzinie, zrównoważonemu temperamentowi, imponującym możliwościom tropienia, naturalnym popędom, fizycznej strukturze i inteligencji, są świetnymi psami rodzinnymi, a także psami stróżującymi i tropiącymi.

Relacje z dziećmi - jeśli owczarki od szczeniaka sa prawidłowo prowadzone i socjalizowane, aby być w pobliżu dzieci, są wspaniałymi towarzyszami. Ponieważ psy DDR mają zrównoważony temperament i są niezwykle lojalne wobec swojej rodziny, będą chronić twoje dziecko, a także będą zabawnym towarzyszem zabaw. Po pewnym czasie możesz poczuć jak  Twój owczarek staroniemiecki jest opiekunką dla twoich dzieci.

Nadal współpracują z policją i siłami wojskowymi na całym świecie. Ich inteligencja pozwala im nadal być pierwszym wyborem jako psy pracujące i nadal zachwycają swoimi umiejętnościami śledzenia. Są niesamowitymi psami poszukiwawczo-ratowniczymi i niezwykle pomocnymi w sprawach zaginionych.

Psy DDR są bardzo lojalne wobec właściciela psa i jego rodziny. Uważają się za część twojego stada i wykorzystają swoje naturalne instynkty ochronne, by chronić twoją rodzinę, dom i podwórze przed krzywdą. Chociaż zawsze powinieneś podejmować własne środki ostrożności, aby utrzymać swój dom i rodzinę w bezpiecznym miejscu, owczarek niemiecki DDR z radością wstanie i będzie się pilnował.

Historia

Wszystkie próby, pokazy i usługi rejestracyjne odbyły się za pośrednictwem VKSK i SDG, kierowanych przez rząd. SDG lub Sektion Dienst und Gebrauchhundewesen zajmowały się przede wszystkim rejestrowaniem i badaniem ras pracujących, takich jak DSH. Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w rejestrze SDG jest to, że żaden pies nie otrzymał jego dokumentów rejestracyjnych, dopóki nie został oceniony jako młody dorosły i że ta ocena dotyczy ogólnej jakości młodego psa, tj .: uszu, zębów, temperamentu, obecność obu jąder, obecność znaczka "a" (normalnie uformowane stawy biodrowe), sierść, ogólna jakość psa, czy "sg" (sehr gut), lub "bardzo dobrze" lub lepiej ... informacje takie zostały zindeksowane do ojca i matki, a uzyskane informacje ilościowe zostały opublikowane i udostępnione hodowcom, głównie za pośrednictwem regionalnych klubów i głównych hodowców i sędziów, również za pośrednictwem rocznych lub okresowych publikacji, takich jak "Rundschreiben".

Zatem osoba zainteresowana hodowlą dla konkretnego psa mogłaby łatwo odnieść się zarówno do faktycznej liczby badanych potomków, jak i faktycznej liczby, która była dysplastyczna lub normalna, lub z wadami sierści, jąder, uszu, uzębienia, temperamentu i ogólnej budowy . Takie wyniki podano nie tylko w liczbach rzeczywistych, ale także w procentach!

Hodowla psów DDR została zaprojektowana w celu zapewnienia psów dla wojska, policji, patroli granicznych i zwyczajów. Hodowla miała na celu stworzenie psów o temperamencie wypełnionych silnym charakterem, zrównoważonym popędem obrony i łupu.

Chciano hodować tylko zdrowe, użyteczne psy o silnej budowie, które były wolne od problemów genetycznych. Zgodnie z SDG żaden pies nie otrzymał dokumentów rejestracyjnych, dopóki nie został oceniony jako młody dorosły w Nachwuchs Beurteiling przed ukończeniem jednego roku. Właściciele suczek musiały stawić się do oceny w tych ocenach wraz z całym swoim potomstwem z tego miotu.

Psy w wieku od jednego do dwóch lat oceniono na ZTP (Zucht Tauchlichkeits Pruefung). Psy w wieku powyżej dwóch lat oceniano w Koerung. W ocenach zastosowano system Wertmessziffern do oceny poszczególnych psów za pomocą sześciocyfrowego systemu. Pierwsze trzy cyfry dotyczyły anatomii psa, a trzy ostatnie cyfry dotyczyły temperamentu i układu nerwowego.

Jedynie psy, które przeszły rygorystyczne oceny, mogły się rozmnażać. Informacje te zostały poszeregowane i okresowo publikowane jako narzędzie dla hodowców. Zapewniło to wyjątkowe narzędzie do poprawy rasy.

Stare i rzadkie linie krwi DDR są wciąż hodowlane ale trudne do znalezienia.

 
Owczarki niemieckie z linii DDR
Owczarki niemieckie z linii DDR
Owczarki niemieckie z linii DDR
Owczarki niemieckie z linii DDR
Owczarki niemieckie z linii DDR
Owczarki niemieckie z linii DDR