Zdrowie i wychowanie / Zdrowie

Zdrowie szczeniąt i dorosłych psów

ĆWICZENIA SZCZENIĄT I WŁAŚCIWA WAGA.

Wszyscy wiedzą, że szczenięta są pełne energii i często mają tendencję do robienia złych rzeczy. Chociaż twój szczeniak musi być energiczny i wesoły, bardzo ważne jest, aby wybrać takie czynności i zabawy, które z nim będziemy wykonywać, aby zapobiec urazom, jak również niektórym problemom ze stawami.

 

Wzrost kości

Szkielet i muskulatura muszą być odpowiednio przygotowane przed otrzymaniem znacznych wstrząsów podczas aktywności fizycznej.

W rzeczy samej płytki wzrostowe zamykają się do wieku 24 miesięcy u psów dużych ras. Są to małe, delikatniejsze części na końcach długich kości, które zapewniają ich wzrost.

Gdy szczenię zakończy  okres dojrzewania, płytki wzrostu stwardnieją i zwapniają się. Zbyt intensywne czynności lub powtarzające się wstrząsy, zanim płytki zostaną zamknięte, mogą spowodować mikropęknięcia lub spowodować zbyt wczesne zamknięcie płyt, a tym samym deformację kości lub stawów, co doprowadzi do długotrwałych problemów. Dlatego przed uprawianiem sportów ekstremalnych konieczne jest rozwinięcie się muskulatury, aby pies mógł wchłonąć wstrząsy.

 

Odpowiednie i nieodpowiednie czynności u szczeniąt

Zastanawiamy się, jakie zajęcia są dobre dla naszego szczeniaka, który jest pełen energii. W rzeczywistości jest to proste: działania o dużym wpływie – tzw. RUCH WYMUSZONY, takie jak wydłużone bieganie (jazda na rowerze i bieganie), skoki, intensywne gry w piłkę, wspinanie się po schodach, sporty na psach (zwinność) i trening fizyczny są zbyt intensywnymi ćwiczeniami i dlatego są szkodliwe dla szczeniaka .

Więc co możemy zrobić?

Ćwiczenie powinno być ograniczone do krótkich okresów niemowlęcia: początkowo od 5 do 10 minut dziennie, ze wzrostem o około 5 minut na miesiąc. Ćwiczenia mentalnego uczenia się, takie jak sztuczki ("łapanie", "siedzenie", "leżenie", patrzenie w oczy itp.) są bardzo wyczerpujące dla twojego psa i przynoszą korzyści z przeplatania się z małymi okresami gry.

Interaktywne gry z jedzeniem będą stymulować naukę i ciekawość.

Inicjowanie sportów psich, takich jak zręczność, wykrywanie zapachów lub trening fizyczny, może się rozpocząć, ale bez skoków i biegu. Zamiast tego niech odkryje tekstury, miękkie lub niestabilne powierzchnie lub zapachy, ale zawsze w formie gry i przez krótki czas.

 Twój szczeniak będzie lepiej przygotowany do rozpoczęcia sportu, gdy nadejdzie czas.

Ten rodzaj aktywności przygotowuje masę mięśniową psa bez obrażeń. Pływanie przez krótki czas, i tylko jeśli twój szczeniak jest chętny, może uczynić go bardzo szczęśliwym. Nie należy unikać gry w piłkę, ale piłka powinna być przewracana na ziemi na krótkie dystanse, a nie wyrzucana; co więcej, konieczne jest zrobienie tego tylko kilku powtórzeń, nawet jeśli twój towarzysz chciałby kontynuować. Następnie zmień pomysły za pomocą innej czynności. Jeśli twój pies chce igrać na podwórku lub w parku, dobrze jest pozwolić mu ćwiczyć i dobrze się bawić. Zasadniczo należy unikać popychania psa poprzez nakładanie powtórzeń (rzucanie piłką), rytm (biegnący obok roweru) lub uderzenia (skoki).

 
Zdrowie szczeniąt i dorosłych psów
Zdrowie szczeniąt i dorosłych psów
Zdrowie szczeniąt i dorosłych psów
Zdrowie szczeniąt i dorosłych psów